Zobacz nasz kanał na YouTube

autor:
nazwa/adres bloga:
data utworzenia:
2010-12-20   blog czytało: 702745   wpisów: 65   komentarzy: 51
 
MULTI.mojdomdlaciebie.pl prezentuje historię specjalnego blogu, w którym pokazywaliśmy nowy sposób na budowanie w trybie inwestorstwa zastępczego. Staraliśmy się aby był to rzetelny opis przebiegu realizacji budowy domu "Alan z basenem", redagowany i prowadzony przez specjalistów firmy Multi Przyjemność Budowania. Zapraszamy do zapoznania się z historią tej budowy.
projekt:
 

LOGOWANIE

Login:
Hasło:
Statystyki mojdomdlaciebie.pl
Liczba blogów:
226
Liczba postów:
2032
Liczba komentarzy:
3088
Aktualnie zalogowanych:
0
 
 POPRZEDNIA
[1]   ...   [7]   [8]   [9]   STRONA 10   [11]   [12]   [13]   
NASTĘPNA 
tytuł: Fundamenty na budowie a okna w głowie…
14.03.2011, 12:21
 

W tym tygodniu na budowie miał być wykonany między innymi uziom otokowy. Wykonawca, biorąc pod uwagę własne zaplanowane prace, oddelegował swoich robotników na inne inwestycje. Stwierdził, ze na tym etapie na budowie Alana z basenem wystarczy tylko jedna osoba.

Ale w naszych standardach tak nie pracujemy. Na budowie powinien być komplet robotników, którzy mogą prowadzić równolegle różne prace. Szczególnie, że na początku inwestycji zostało już wygenerowane opóźnienie, więc nie, nie może pracować tylko jedna osoba!


__indywidualny_Pisaniak_1_IZ_SSO_ZDJ_20101108_Chudy_tydzien_44__uziom_otokowy_2.jpg


Uziom otokowy


Doradca również interweniuje w takich sytuacjach, aby szybko i skutecznie im zaradzić. Jego kluczową rolą jest natomiast koordynowanie całego procesu budowlanego. Na tym etapie zajmuje się już m.in. przygotowaniem zamówienia stolarki okiennej. Z całego rynku należało zebrać najlepsze oferty, zweryfikować je, wybrać kilka najlepszych i wynegocjować korzystne warunki handlowe. Wyniki tej pracy zostały przedstawione Inwestorowi, który jedynie wskazał dostawcę.
Dlaczego rozmawiamy o tym, kiedy ledwo wzniesiono ścianki fundamentów? Ponieważ zawsze planujemy, organizujemy, jesteśmy „krok do przodu”. Dodatkowo możemy zapobiec ewentualnym postojom, wynikającym np. z opóźnień w realizacji zamówienia.

Doradca proponuje również ponowne sprawdzenie wytyczenia budynku. Wcześniejsze dwa pomiary zostały wykonane przez geodetę wykonawcy. Kontrola przeprowadzona przez osobę trzecią gwarantuje pewność pomiarów.

Podpowiadamy: posadowienie budynku zgodne z założeniami projektowymi oraz przyznanym pozwoleniem na budowę jest bardzo istotne. W przypadku wyraźnych błędów, które nie zostaną odpowiednio wcześnie zredukowane, taka budowa traktowana jest jako samowola. Wówczas urząd może nakazać wstrzymanie jakichkolwiek robót do wyjaśnienia sytuacji. Koniecznym będzie ponowne staranie się o nowe pozwolenie na budowę, w najgorszym wypadku Urząd może nawet nakazać rozbiórkę naszego niedoszłego domu. 



KOMENTARZE
Gość
16.03.2011, 21:01
Tytuł:  milimetry

Witam, czy nawet przy np 15 cm przesunięcia budowy n działce mogę mieć już ten problem? Czy jest może jakiś przyjęty "margines błędu"??
17.03.2011, 14:26
Tytuł:  Re: milimetry

Niestety, ale nie istnieje wspomniany margines błędu. Konsekwencje źle posadowionego budynku zależą od wielu czynników, a postępowanie w danej sytuacji jest określane przez urzędnika. Jedno jest pewne – zawsze warto jest sprawdzić nawet kilka razy, czy budynek jest budowany zgodnie z projektem. Nie ma co liczyć na łut szczęścia, że nikt tego nie zauważy.
tytuł: Nie z nami te numery…
09.03.2011, 14:28
 

Wspominaliśmy wielokrotnie o naszych standardach pracy. Na przykładzie konkretnego wydarzenia zobrazujemy o co nam chodzi. Potwierdzimy, że dbałość o szczegóły ma wymierne korzyści.

Oto przykład:

Na budowę Alana przyjechała pierwsza część zamówionej zaprawy. Wszystko wydawało się w najlepszym porządku – dostawa wg zamówienia, w dobrej cenie, w ustalonym terminie. Ekipa budowlana gotowa do działania… I tutaj wielkie zdziwienie – nasz doradca podczas wizyty na budowie w sposób zdecydowany wyraża swoje niezadowolenie. Dlaczego? Zaprawa została wylana bezpośrednio na ziemię!


__indywidualny_Pisaniak_1_IZ_SSO_ZDJ_20101027_Weleszczuk_tydzien_42_el._negatywny_zaprawa.JPG



 Zaprawa wylana bezpośrednio na ziemię - źle!


Taki sposób generuje negatywne efekty:
•    pracownicy nie są w stanie wybrać i wykorzystać całej zaprawy, ponieważ bliżej gruntu mieszają materiał z ziemią – zostawiają na wszelki wypadek warstwę
•    jeśli nawet się bardzo postarają to ryzyko, że końcówka zaprawy jest zmieszana z ziemią jest bardzo duże, a wtedy już zaprawa nie jest w pełni wartościowa.
Zarówno pierwszy jak i drugi sposób to niepotrzebne koszty - albo marnotractwo, albo zanieczyszczenie.

Wystarczy tylko kilka metrów folii, wcale nie musi być nowa. Doradca zwrócił na to uwagę wykonawcy. Każda następna dostawa zaprawy już musi wyglądać tak:



__indywidualny_Pisaniak_1_IZ_SSO_ZDJ_20101028_Chudy_tydzien_43_el._pozyt.__zaprawa_z_wytworn.JPG




Zaprawa wylana na folię - dobrze!



To, że materiał jest na budowie, że pracownicy pracują, że dom powstaje to oczywiście bardzo ważna kwestia. Ale kwestia oczywista. Ważne jest to, aby nie marnować materiału, nie tracić czasu, zapewnić wysoką jakość i uniknąć błędów.


Prace w tym tygodniu

Fundament został wymurowany z bloczków betonowych, wykonana została izolacja pozioma i pionowa przy pomocy mas dyspersyjnych, płyt XPS oraz folii kubełkowej.
Wykonać należy stopy fundamentowe i słupy wewnątrz obrysu budynku. Panowie w dalszym ciągu radzą sobie bez prądu, ale mają już wodę. Dostarczone zostały również kontenery: socjalny i magazynowy.



__indywidualny_Pisaniak_1_IZ_SSO_ZDJ_20101028_Chudy_tydzien_43_izolacja_i_ocieplenie_fundamnt__w.JPG



Wymurowane ścianki fundamentów z izolacją poziomą i pionową.



 
 
tytuł: SSO, SSZ, SD, SW?
08.03.2011, 15:34
 

Niejednokrotnie spotkaliśmy się z prośbą Inwestorów o wyjaśnienie kliku pojęć, oraz o opisanie, co faktycznie oznaczają powyższe skróty. W związku z tym postanowiliśmy również na łamach bloga poruszyć tę tematykę.

SSO to skrót od Stan Surowy Otwarty. Jest to ten moment budowy, na końcu którego możemy faktycznie „poczuć” nasz przyszły dom, rozejrzeć się po surowych jeszcze pokojach. Warto wówczas dokładnie przyjrzeć się własnym wcześniejszym planom zagospodarowania przestrzeni, np.: czy wymarzony stół faktycznie się zmieści? Czy nie będzie nam wówczas za ciasno? A może w drugą stronę – może okazać się, że będziemy mogli np. wstawić większy narożnik, dodatkowy fotel…

Realizacja poszczególnych etapów budowy

Na Stan Surowy Otwarty składają się: stan „0”, ściany parteru, stropy, ściany piętra, poddasze, kominy oraz dach. Podstawowe elementy, które należy wykonać na danych etapach przedstawiliśmy poniżej.


2011_03_08_12_44_46_01.jpg



STAN SUROWY OTWARTY



Stan „0”


Usunięcie humusu (ziemi)


Wykonanie ław i stóp
fundamentowych


Ściany fundamentowe


Podkłady posadzkowe



Ściany parteru


Ściany nośne zewnętrzne


Ściany nośne wewnętrzne


Ściany działowe



Stropy


Stropy


Wieńce



Ściany piętra (jeżeli występują)


Ściany nośne zewnętrzne


Ściany nośne wewnętrzne


Ściany działowe



Poddasze (jeżeli występuje)


Ściany nośne zewnętrzne


Ściany nośne wewnętrzne


Ściany działowe



Kominy


Kominy spalinowe


Kominy wentylacyjne



Dach


Konstrukcja dachu


Pokrycie dachu


Orynnowanie.



Muszę przerwać budowę…- co warto wiedzieć.

Zakończony etap SSO jest bezpiecznym momentem na przerwanie budowy, jeżeli zajdzie taka potrzeba, np. zima. Wystarczy drzwi i okna zabezpieczyć deskami, najlepiej od zewnątrz – wówczas opady nie będą dostawały się w obrębie murów wewnętrznych, czy też gromadziły na parapetach tworząc zawilgocenia.  Dach można natomiast pokryć papą. Nie polecamy układania dachówek i pozostawienia budynku bez nadzoru na dłuższy okres – łatwo można je zdemontować. 


Następne etapy zostaną omówione w kolejnych wpisach.


 
 
tytuł: Intensywne prace przy fundamentach.
03.03.2011, 11:01
 

„Panie, prądu nie ma, wody nie ma – ja w takich warunkach pracować nie mogę…da Pan znać, jak już wszystko będzie podpięte, to przyjedziemy…”
Cóż, trzeba czekać..

Okazuje się, że można inaczej. Po uporaniu się z gliniastym podłożem oraz po krótkiej przerwie, robotnicy przystąpili do dalszych czynności. Podczas oczekiwania na odbiór skrzynki energetycznej przez energetykę oraz na zamontowanie wodomierza przez wodociągi, prace na budowie toczyły się szybko i dokładnie. Zespół pracowników rozpoczął prace zbrojeniowe, ławy fundamentowe zostały zalane i zaczęto wznosić ścianki fundamentowe. Wszystko to dzięki dobrej organizacji: wykonawca przywiózł agregat prądotwórczy, a woda pobierana była z sąsiedniej budowy.

Pomimo wydawało by się kiepskich warunków do pracy, nasz Inspektor Nadzoru, w cotygodniowym raporcie, zwrócił uwagę na „szybkie tempo pracy, estetykę wykonanych ścian oraz równe spoiny”.

Zobaczcie Państwo sami.


__20101023_Pisaniak_zbrojenie__1_.jpg


Zbrojenie ułożone w wykopach.





__20101023_Pisaniak_zag__szczanie_betonu.jpg


Zagęszczanie betonu.





__indywidualny_Pisaniak_1_IZ_SSO_ZDJ_20101027_Weleszczuk_tydzien_42_sciany_fundamentowe.JPG

Ściany fundamentów.

KOMENTARZE
Gość
16.05.2012, 11:46
Tytuł:  wodomierz na działce

czy moglibyście napisać jak wygląda sprawa podłączenia wodomierza na działce?
- gdzie on jest założony?
- czy nie ma ryzyka że ktoś obcy będzie kradł wodę?
- jak jest zabezpieczony?
21.05.2012, 15:22
Tytuł:  Re:wodomierz na działce

Umiejscowienie wodomierza na działce może być w kilku miejscach. Przy tej budowie został on zamontowany w garażu, także nie ma tutaj wspomnianego przez Pana ryzyka (garaż jest zamykany). Trzeba również pamiętać o ociepleniu go styropianem, w sytuacji kiedy garaż jest nieocieplany (zima).
W razie dodatkowych pytań - zapraszam do kontaktu.
25.05.2012, 15:59
Tytuł:  **

mam tą samą sytuację, czyli wodomierz w garażu, i chodzi mi o to czy da sie podłączyć wodę dopóki się go nie ma?
28.05.2012, 13:28
Tytuł:  Re: **

Tak, można. Na czas trwania procesu budowlanego można utworzyć punkt poboru wody, nawet przy granicy działki. Taki punkt poboru bezwzględnie musi posiadać wodomierz.
tytuł: I się zaczęło – jak zwykle bywa początki są trudne…
01.03.2011, 14:22
 
… choć w przypadku prowadzenia budowy przez nas trudny początek trwa tylko kilka dni. Nie pozawalamy aby cokolwiek zakłóciło radość z pierwszych prac na placu budowy. Jest to jednak naturalny proces dogrywania szczegółów, doprecyzowywania zasad, przeniesienia ustaleń teoretycznych na płaszczyznę budowlaną.

Kilka zdań z podsumowania naszego doradcy:

„Teren jest ogrodzony (łącznie ze studzienką), wykop pod część mieszkalną i basenową pogłębiono do poziomu posadowienia. Geodeta skończył tyczenie, są wykonane ławice. Od jutra na budowie będzie 10 robotników, przywiozą kontenery i pierwsze materiały. Opóźnienie, jakie mamy w tej chwili (przypominamy – glina) będzie stopniowo nadrabiane. Myślę, że dogonimy plan na etapie murów parteru.”

Kolejne tygodnie zapowiadają się bardzo intensywnie, choć pogoda kapryśna (mróz, zaraz plus 10 stopni i znowu mróz minus 8). Zależy nam aby  wykonać zaplanowane prace. Wszyscy są gotowi i pełni zapału do działania.

Inwestor zaczyna nas „podglądać” w Panelu Klienta (na placu budowy straszne błoto).


 
 
 POPRZEDNIA
[1]   ...   [7]   [8]   [9]   STRONA 10   [11]   [12]   [13]   
NASTĘPNA 
Załóż bloga | Zaloguj się | Strona główna | BLOGI | Projekty domów | Pomoc | Regulamin | Polityka cookies | Kontakt
Sprzedaż projektów domów - Dom Dla Ciebie
Copyrights 2008-2009 © Archeco Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
X

Serwis multi.mojdomdlaciebie.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez multi.mojdomdlaciebie.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ