Zobacz nasz kanał na YouTube

autor:
nazwa/adres bloga:
data utworzenia:
2010-12-20   blog czytało: 372312   wpisów: 65   komentarzy: 51
 
MULTI.mojdomdlaciebie.pl prezentuje historię specjalnego blogu, w którym pokazywaliśmy nowy sposób na budowanie w trybie inwestorstwa zastępczego. Staraliśmy się aby był to rzetelny opis przebiegu realizacji budowy domu "Alan z basenem", redagowany i prowadzony przez specjalistów firmy Multi Przyjemność Budowania. Zapraszamy do zapoznania się z historią tej budowy.
projekt:
 

LOGOWANIE

Login:
Hasło:
Statystyki mojdomdlaciebie.pl
Liczba blogów:
220
Liczba postów:
2006
Liczba komentarzy:
3067
Aktualnie zalogowanych:
0
 

ARCHIWUM

2012 marzec

tytuł: System ogrzewania w domu Alan z basenem
23.03.2012, 13:25
 

W poprzednich wpisach pisaliśmy o tym, jaki system ogrzewania można zastosować oraz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze (Za oknem mróz! 21.02.2012) oraz o rekuperacji (Świeże powietrze w domu 06.03.2012). A jaki system wybrał nasz Inwestor? Jak będzie ogrzewany oraz wentylowany dom wybudowany według projektu Alan z basenem? O tym opowie nasz doradca budowlany.Źródłem ciepła dla wody grzewczej i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) jest kondensacyjny kocioł na gaz. Dlaczego tak? W sytuacji, gdy działka jest uzbrojona w gaz sieciowy to jednak najwygodniejszy i (przy dobrym  ociepleniu budynku oraz porządnych oknach) wcale nie drogi w użytkowaniu sposób. Czemu nie pompa ciepła? Ponieważ stanowi stosunkowo duży koszt inwestycyjny i choć później produkuje ciepło bardzo tanio, tu wybór padł na rozwiązanie „klasyczne”. Można szukać rozwiązań pośrednich - kocioł na gaz płynny, na olej, na wszelkie paliwa stałe - zawsze warto przeprowadzić choćby szacunkową kalkulację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.Budujemy dom z basenem, więc zapotrzebowanie na ciepłą wodę będzie spore. Dla wsparcia systemu grzewczego zainstalowane zostało więc 5 paneli solarnych. Solary są polecane zawsze, gdy mamy do czynienia z dużym zużyciem ciepłej wody użytkowej ( np. liczna rodzina). Panele oraz okna zostały zakupione u jednego producenta. Dzięki temu udało się uzyskać nie tylko bardzo korzystne ceny, ale dodatkowo skorzystaliśmy z ich gotowego opracowania konfiguracji urządzeń: kocioł, solar, zasobnik i obsługującej to wszystko automatyki.Ogrzewanie podłogowe zostało zamontowane tam, gdzie jest posadzka z terakoty, natomiast przy panelach – zastosowano rozwiązanie tradycyjne grzejniki. W części z basenem sytuacja przedstawia się inaczej – tam mamy dwa źródła ciepła. Ale tam musi być bezwzględnie cieplutko!Rekuperacja nie ma bezpośredniego związku z ogrzewaniem. Jednak odzysk ciepła z wywiewanego powietrza w okresie grzewczym sprawia, że zapotrzebowanie energetyczne budynku jest mniejsze. A za tym wprost idą mniejsze koszty ogrzewania. Te systemy (grzewczy i rekuperacja) uzupełniają się, choć działają niezależnie.

pod__og__wka_korytarz_oraz_basen.JPG

Ogrzewanie podłogowe w korytarzu oraz części basenowej...

pod__og__wka_salon.JPG

... w salonie...

pod__og__wka_pi__tro.JPG

...oraz na piętrze.


 
 
tytuł: Montujemy centralny odkurzacz...
16.03.2012, 14:21
 

...i nie tylko. Kończymy instalować rekuperację, kłaść tynki, montowane są sufity podwieszane – dużo czynności na raz. Koordynacja działań – bezwzględnie potrzebna!


Odkurzacz_2.JPG

Poprowadzone przewody centralnego odkurzacza. Aby dowiedzieć się więcej o tym rozwiązaniu - zapraszamy do wpisu "Centralne zasysanie" z dnia 05.01.2012.


SAM_2767.JPG

Przewody w roli głównej; od lewej: pion kanalizacyjny, woda, przewody rekuperacji w giętkiej otulinie, czarne – przewody od paneli słonecznych. Na ziemi natomiast woda oraz CO.


SAM_2768.JPG

Płaskie przewody rekuperacji poprowadzone po podłodze.


SAM_2771.JPG

Czerpnia i wyrzutnia rekuperacji na elewacji.


SAM_2764.JPG

Zabezpieczony przed pyłem wylot rury nawiewnej gabinetu. Na tym etapie nie montuje się jeszcze anemostatów – tak jak i kontaktów czy gniazdek.


SAM_2758.JPG

Ściana pod prądem! Tutaj będzie m.in. telewizor. Już na tym etapie wszystkie instalacje są prowadzone w docelowe miejsce. Dzięki wcześniej przygotowanemu projektowi wnętrz unikniemy gąszczu kabli na podłodze oraz kucia w świeżo wykończonych ścianach.


SAM_2757.JPG

Widok z salonu w stronę kuchni, ze świeżo zamontowanym sufitem podwieszanym.

 
 
tytuł: Świeże powietrze w domu
06.03.2012, 16:19
 

Rekuperacja – jeden z najczęściej poruszanych obecnie tematów. Dlaczego warto ją mieć? Na co należy uważać? Ogrom pytań, również odpowiedzi z różnych źródeł, z którymi musi się zmierzyć Inwestor…jeżeli prowadzi inwestycję sam. W przypadku prowadzenia budowy przy pomocy inwestora zastępczego, na wszystko odpowie doradca budowlany. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji dotyczących rekuperacji, przygotowanych przez naszego doradcę.

Czym jest rekuperacja?  
To przede wszystkim mechaniczny system wentylacji pomieszczeń, który dodatkowo w okresie grzewczym pozwala odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego (świeże powietrze jest ogrzewane ciepłem powietrza usuwanego).

Na czym polega działanie rekuperacji?
Świeże, przefiltrowane powietrze jest nawiewane w odpowiednich ilościach do sypialni, salonu, jadalni (tzw. „pomieszczeń czystych”) a wywiewane z łazienek, kuchni, toalet, garderób, spiżarni czy suszarni. W pomieszczeniach jak kotłownia i garaż musi być wentylacja grawitacyjna (inaczej jest przy zastosowaniu pompy ciepła).

Jakie są korzyści z jej zastosowania?
Główną korzyścią jest prawidłowa wymiana powietrza. Co to oznacza w praktyce? Ciągła cyrkulacja powietrza sprawia, że powietrze „zużyte” jest usuwane, a na jego miejsce wprowadzane jest świeże, przefiltrowane, w którym nie ma kurzu czy pyłu. Usuwana jest także wilgoć – element niezmiernie istotny przy projekcie domu z basenem. Odzysk ciepła jest korzyścią dodatkową. Kolejne plusy to chociażby możliwość sterowania intensywnością oraz fakt, że rekuperacja działa niezależnie od warunków pogodowych (czego nie można powiedzieć o wentylacji grawitacyjnej, której efektywność jest mierzona w kilku dniach w roku). Osoby, których działka jest umiejscowiona przy ruchliwej drodze docenią fakt, ze mogą cieszyć się świeżym powietrzem bez konieczności otwierania okien.

Czy i w jaki sposób oszczędzamy?
Aby móc to określić, warto przypomnieć sobie, w jaki sposób i przy pomocy jakich elementów odbywa się obieg powietrza przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej. Powietrze dostaje się do domu poprzez otwarte okna bądź też nawiewniki na- lub podokienne. Następnie przechodzi przez dom i wylatuje przez komin. Przy zastosowaniu rekuperacji nie musimy budować kominów wentylacyjnych – zyskujemy tym samym część powierzchni oraz pieniądze, które, przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej, byłyby wykorzystane na ich budowę. Trzeba jednak pamiętać, że w pomieszczeniu, w którym będziemy mieli kominek, kanał taki jest niezbędny.
Oszczędność pojawia się również przy oknach – zastosowanie rekuperacji pozwala na zamontowanie części okien jako witryn, czyli okien nieotwieralnych, tańszych od swoich otwieranych odpowiedników.
Nie zapominajmy również o odzysku ciepła: rekuperacja zmniejsza energetyczne zapotrzebowanie budynku, dzięki czemu można zastosować grzejniki i kotły o mniejszej mocy. Nawiewane powietrze zimą ma temperaturę zdecydowanie wyższą, niż na zewnątrz.

Czy każdy może mieć rekuperację?
Tak. Aczkolwiek jest to wydatek w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kupując projekt gotowy należy temat rekuperacji podjąć już na samym początku. Coraz częściej rozprowadzanie kanałów odbywa się w warstwach posadzki na stropie, co wymaga ocieplenia o grubości około 8cm. Ta zmiana pociąga za sobą kolejne: zwiększenie wysokości nadproży w drzwiach, poddasza, itp. Dlatego zawsze podkreślam – o budowie rozmawiajmy już na etapie doboru projektu.

Jakie są koszty eksploatacyjne?
Koszty te sprowadzają się do zużycia prądu oraz wymiany filtrów i kaset. Nowoczesne urządzenia mają silniki prądu stałego i potrzebują, zależnie od wielkości i ustawionej wydajności, od 50 do 200 Watt. Filtry wymieniamy co 2 - 3 miesiące, a koszt to od 60 do 100 zł.

Z jakich elementów składa się rekuperacja?
Czerpnia (pobieranie powietrza), wyrzutnia (wydalanie powietrza z budynku), kanały, rekuperator (wymiennik ciepła) oraz anemostaty (zakończenie wentylacji mechanicznej).

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie rekuperatora?
Na wyborze właściwej firmy: rekuperator powinien być wybrany dokładnie do przedstawionych parametrów danego domu. Sam montaż należy zlecić dobrej formie, wskazanej przez producenta. Dzięki temu będziemy mieć pewność obsługi po sprzedażowej.

Wszystkie powyższe argumenty przekonały również i naszego Inwestora do zastosowania tego rozwiązania. Poniżej pierwsze zdjęcia z montowanej rekuperacji.


270220121939.jpgGiętki odcinek przewodu rekuperacji, widoczne obok czarne przewody - od paneli słonecznych.270220121941.jpgElastycznie ocieplone kanały rekuperacji


Podsumowując – rekuperację polecam, ale rozmawiajmy o niej już przy wyborze projektu, lub na samym początku budowy – kończy doradca. Może się np. okazać, że wybrany przez nas projekt będzie miał pomieszczenie gospodarcze umiejscowione koło salonu. Posiadane nawet niezmiernie cicho pracującego sprzętu tuż za plecami jest mało komfortowe…


KOMENTARZE
07.03.2012, 23:01
Tytuł:  hm

Z tym czystym powierzem to lekka przesada.
Kiedy moi sasiedzi zapalają w piecach szczególnie przy spadku ciśnienia to niestety ale czerpnia rekuperatora pobiera te smrody.Trzeba wtedy poprostu wyłączać rekuperację.
08.03.2012, 10:46
Tytuł:  RE: hm

Rekuperator pozwala oczyścić nawiewane powietrze z pyłów, kurzu i jeśli Pan zechce założyć filtr EU7 lub HEPA, to nawet z alergennych pyłków traw, drzew itd. To dużo. Jeśli jednak opisana sytuacja mocno Panu dokucza, proszę zasięgnąć opinii firmy, która instalację montowała, czy jest możliwe i sensowne przełożenie kanałów od czerpni i wyrzutni, żeby zamienić je miejscami. Najkorzystniejsza lokalizacja czerpni to ściana północna lub wschodnia, ale może warto pójść na mały kompromis. Jest naprawdę liczna grupa użytkowników rekuperacji, która na zimę zamienia kanały tak, żeby czerpać powietrze z nasłonecznionej strony.
08.03.2012, 21:01
Tytuł:  re

U mnie powietrze z czerpni idzie do GWC więc odwrócenie cyrkulacji powietrza odpada.
Zdarzenie opisane nie jest codziennościa więc daję sobie z tym rade.
Generalnie jestem zadowolony z dzialania rekuperacji.
09.03.2012, 17:06
Tytuł:  Re: hm

W związku z powyższym życzymy dalszego zadowolenia z rekuperacji oraz jak najmniejszej ilości dni z powietrzem o mało przyjemnej aurze.
Załóż bloga | Zaloguj się | Strona główna | BLOGI | Projekty domów | Pomoc | Regulamin | Polityka cookies | Kontakt
Sprzedaż projektów domów - Dom Dla Ciebie
Copyrights 2008-2009 © Archeco Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
X

Serwis multi.mojdomdlaciebie.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez multi.mojdomdlaciebie.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ