Zobacz nasz kanał na YouTube

autor:
nazwa/adres bloga:
data utworzenia:
2010-12-20   blog czytało: 703834   wpisów: 65   komentarzy: 51
 
MULTI.mojdomdlaciebie.pl prezentuje historię specjalnego blogu, w którym pokazywaliśmy nowy sposób na budowanie w trybie inwestorstwa zastępczego. Staraliśmy się aby był to rzetelny opis przebiegu realizacji budowy domu "Alan z basenem", redagowany i prowadzony przez specjalistów firmy Multi Przyjemność Budowania. Zapraszamy do zapoznania się z historią tej budowy.
projekt:
 

LOGOWANIE

Login:
Hasło:
Statystyki mojdomdlaciebie.pl
Liczba blogów:
226
Liczba postów:
2032
Liczba komentarzy:
3089
Aktualnie zalogowanych:
0
 

ARCHIWUM

2011 marzec

STRONA 1   [2]   [3]   
NASTĘPNA 
tytuł: Strop! Nośność, sztywność, izolacyjność…uff.
31.03.2011, 11:36
 

Murowanie ścian przebiegło szybko. Tak jak przewidywaliśmy, zaczęliśmy nadrabiać opóźnienie. Szybkie efekty osiągnęliśmy dzięki wprowadzeniu dodatkowych pracowników.


Rozpoczęły się prace nad stropem.


Każdy kto buduje dom wie, jak bardzo to ważny element konstrukcyjny. Na etapie projektowym już trwają dyskusje o nośności, sztywności. Później ważne, aby zadecydować o izolacyjności. Ten aspekt ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowników. Trzeba wybrać takie rozwiązania, aby zapewnić właściwe ocieplenie oraz właściwe izolowanie przed hałasem. Kluczowa sprawa to odpowiednia ekipa, która podoła temu zadaniu. Muszą tu pracować fachowcy!


Dom Alan ma strop częściowo gęsto żebrowy i częściowo monolityczny. Wykonawcy muszą pracować bardzo dokładnie. Tutaj niczego nie przyspieszymy. Duża ilość deskowania, skomplikowane zbrojenie - jest to proces bardzo złożony i wymaga ogromnej uwagi. Następnie przygotowanie stropu do zalania: montaż prefabrykowanych elementów, szalowanie – to wszystko musi być wykonane ze szczególną dokładnością i kilkukrotnie sprawdzone.


Wystarczy spojrzeć na zdjęcia…




__BLOG_zapisy_tygodniowe_strop_1.JPG



Podparty strop



__BLOG_zapisy_tygodniowe_strop_2.JPG


Las podpór



20110330_id5_aktualno_____strop_biuro_1.JPG


Gotowy strop nad częścią mieszkalną


20110330_id5_aktualno_____strop_biuro_2.JPG


Wieńce nad częścią basenową przygotowane do wylania





 
 
tytuł: Cieknący basen? Nie, dziękuję.
28.03.2011, 13:08
 

Budowa samego domu to już ogromne przedsięwzięcie. Dodatkowym bardzo istotnym elementem przy tej inwestycji jest basen. Przy wykonywaniu tak specjalistycznych robót, nie można pozwolić sobie na wybór pierwszego lepszego wykonawcy. Tutaj bezwzględnie muszą pracować osoby znające technikę basenową.

I tak np. kierownik zauważył błąd przy odpływie. Dzięki swojemu doświadczeniu oraz znajomości techniki basenowej, mógł szybko zareagować i wskazać miejsce, które należy poprawić. Tak też uczyniono.

Błędy zdarzają się wszystkim, jest nawet takie powiedzenie „ ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi” – kluczowe jest to, ażeby odpowiednio wcześnie je zauważyć i skorygować. Proszę sobie wyobrazić, co by było w sytuacji, w której nie byłoby nikogo, kto mógłby te prace kontrolować, obserwować i podejmować właściwe decyzje. Cieknące dno basenu? Nieciekawa perspektywa…  a jakie kosztowne poprawki… Dodatkowo koszty się mnożą, gdy nie zauważymy szybko problemu.

Każdy element trzeba sprawdzić: zbrojenie dna, zbrojenie ścianek basenu, szczelność poszczególnych elementów, osadzenie elementów techniki basenowej…nie ma tutaj miejsca na przymykanie oka - milimetr w tą czy w tamtą.



__4_efekt_pracy_nagrzewnicy_w_niecce_basenu.jpg


Labirynt zbrojenia niecki basenu.


__5_czysta_niecka_po_zalaniu_dna_betonem.jpg


 Niecka basenu po wylaniu betonu.


Budowa budową, ale dużo się dzieje na polu organizacyjnym. Trwa zbieranie, porównywanie materiałów do kolejnych elementów SSZ: tynki elewacyjne, okna, drzwi, brama garażowa, brama oraz taras. Każdy po kolei należy zweryfikować pod względem stylu, czy koloru. Kolejny krok to skompletowanie wszystkich elementów w taki sposób, aby stworzyły spójną całość pod względem kolorystycznym oraz stylistycznym. Następnie rozpoczyna się walka o najlepsze warunki cenowe oraz terminowe. Mówiąc dosłownie – negocjacje. Choć cena jest bardzo ważna to walczymy również o dodatkowe korzyści takie jak np. możliwość zwrotu niewykorzystanych materiałów czy bezpłatny transport,  Wyniki swoich działań przedstawia i omawia na bieżąco z Inwestorem.






 
 
tytuł: Do murowania gotowi, do startu…stop?!
25.03.2011, 08:49
 
Zespół już miał rozpocząć długo wyczekiwane murowanie, kiedy okazało się, że na budowę zostały dostarczone złe pustaki!

Była to ewidentna wina dostawcy. Wprawdzie producent ten sam, cena ta sama, ilość sztuk/m2 też ta sama, ale była różnica w grubości i izolacyjności termicznej.

Należało podjąć szybką decyzję, a wariantów było kilka:
1.    Wymiana na pustaki takie, jakie były w zamówieniu i w projekcie – pierwsze szacunki odnośnie otrzymania prawidłowych pustaków mówiły o środzie/czwartku – przypominamy – goni nas czas
2.    Zachowanie przywiezionych już pustaków, ale dołożenie 1cm więcej styropianu, tj. użycie grubszej warstwy ociepleniowej. Taka opcja poparta była oczywiście przeprowadzonymi wcześniej obliczeniami. Dodatkowo wykonawca był gotów ponieść koszty związane z grubszym styropianem.

Obie te propozycje zostały przedstawione Inwestorowi. Ten natomiast wybrał opcję wymiany pustaków na właściwe.

Dzięki szybkiej interwencji Doradcy i rozmowie z Wykonawcą (słowo „kara pieniężna” działa!), otrzymaliśmy zapewnienie, że prace będą mogły być wznowione już w poniedziałek popołudniu, a nie jak wcześniej informował dostawca – w środę/czwartek.

Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, Inwestor inie musiał niczym się zajmować. W momencie, w którym został poinformowany o sytuacji, otrzymał natychmiast propozycję kilku rozwiązań. Do niego należało tylko podjęcie decyzji.

Czekamy!

W tym samym czasie Doradca zajmuje się zbieraniem oraz porównywaniem kolejnych ofert do SSZ.  

KOMENTARZE
Gość
25.03.2011, 09:48
Tytuł:  Miałem to samo

U mnie budowlańcy też dostali pustak o centymetr cieńszy. Sprawa wyszła dopiero jak zaczęliśmy mierzyć ściany w środku. Chłopaki trzymali wymiar zewnętrzny i do pewnego momentu im się zgadzało. Ocieplenie dałem takie same jak zakładałem. Mam trochę więcej podłogi ale tego nie wyczuwam. Kolejnym ekipom płaciłem za ilość podstawową więc zarobiłem :) U nie nic się nie stało poza małym zakręceniem wykonawcy. Zimniej też nie mam a jak się żona skarży to załatwiam to inaczej :) Bartek
Zyga
27.03.2011, 09:30
Tytuł:  pustak o 1 cm cieńszy ?

Coś wykonawca albo hurtownia kręci???
Żaden zakład nie produkuje pustaków w asortymencie różnym o 1 cm.
Uważajcie bo ewidentnie chcieli przyciąć.
Najprawdopodobniej dostarczyli tańszy pustak od innego tańszego producenta i myśleli że nie zauważycie.
Doszedłem do tego przy zbieraniu ofert. Różnica nie jest olbrzymia no ale jest.
Przymierzam się do stropu czy tu też mogą być różne pustaki?
Jak ktoś coś wie to dajcie znać
29.03.2011, 17:05
Tytuł:  Re: Pustak o 1cm cieńszy?

Okazuje się, że różnica jednego centymetra jest możliwa. Wszystko zależy od tego, gdzie zamówimy nasze materiały. I nie mówimy tutaj tylko o firmie. Każda firma, a już na pewno ta większa, posiada kilka fabryk, rozłożonych w różnych częściach Europy. Nasze pustaki zostały zamówione w Niemczech, gdzie zostały one wyprodukowane według ich normy - stąd ta różnica 1 centymetra.
Odpowiadając na Pana pytanie - sytuacja może być taka sama również przy stropie.
Podpowiadamy - warto sprawdzić, gdzie dokładnie będą produkowane nasze materiały i według jakich norm.
tytuł: SSO, SSZ, SD, SW - ciąg dalszy.
23.03.2011, 10:43
 

SSZ, czyli stan surowy zamknięty, to etap, podczas którego nasz dom nabiera kolorów. Montowana jest stolarka okienna oraz drzwiowa, brama garażowa. Dom zostaje ocieplony i nałożone zostają tynki zewnętrzne.


Owszem, bardzo istotna jest barwa naszego przyszłego domu, ale jego długotrwałe i bezusterkowe użytkowanie jest najważniejsze. Stąd też przy wyborze np. tynku warto poprosić o poradę fachowca. Każdy tynk jest dobry – tylko nie oznacza to, że jest odpowiedni akurat do naszego domu, wybudowanego danym systemem, posadowionego w danym regionie kraju.



Na tym etapie powstają też wszelkie tarasy zewnętrzne, aczkolwiek jeszcze w wersji „surowej”, bez wykończenia materiałem docelowym.


clip_image002.gif



STAN SUROWY ZAMKNIĘTY

Tarasy zewnętrzne
Ławy i stropy fundamentowe
Ściany fundamentowe
Podkłady posadzkowe

Stolarka otworowa
Okna pionowe
Drzwi wejściowe
Brama garażowa

Elewacja
Ocieplenie zewnętrzne
Tynki zewnętrzne



Okap dachu
Podbitka
Rury spustowe


 
 
tytuł: Jest podłoga!
22.03.2011, 08:41
 

Po części mieszkalnej można już chodzić – przynajmniej po betonowej podłodze :). Można stanąć na środku domu i rozglądnąć się dookoła. Wirtualne jeszcze niedawno spacery po pokojach z dnia na dzień zmieniają się w rzeczywiste powierzchnie.

W dniu, kiedy wylewany był beton stanu zero strefy mieszkaniowej, budowę odwiedzili doradcy oraz pracownicy firmy Multi przyjemność budowania. Rozmawiali o przeprowadzanych pracach, porównywali zastosowane technologie. Dodatkowo każdy otrzymał zadanie: znaleźć element pozytywny oraz negatywny na tej budowie. Po powrocie na spotkanie wszyscy wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i proponowali środki zaradcze.



__indywidualny_Pisaniak_1_IZ_SSO_ZDJ_20101130_Romanczyk_tydzien_46_zdjecie_ogolne.JPG


W oczekiwaniu na beton




Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć przykładowy element negatywny oraz pozytywny. W tym przypadku jest to zbrojenie: w jednym miejscu ułożone zostało bezpośrednio na piasku (sposób niewłaściwy – zabrudzenie materiału), a w drugim – zbrojenie ułożone jest prawidłowo, bo na deskach.  Dlaczego w taki sposób? Nie sztuką jest pojechać na budowę i stwierdzić, że wszystko jest ok. Trzeba dobrze się przyjrzeć i wychwycić te elementy, które warto poprawić, aby ulepszyć proces budowlany, zniwelować straty, zarówno czasu jak i pieniędzy.




__indywidualny_Pisaniak_1_IZ_SSO_ZDJ_20101130_Romanczyk_tydzien_46_el.neg_zbrojenie_na_piasku.JPG

Zbrojenie ułożone bezpośrednio na piasku – źle!


__indywidualny_Pisaniak_1_IZ_SSO_ZDJ_20101130_Romanczyk_tydzien_46_el.poz_zbrojenie_na_deskach.JPG


Zbrojenie ułożone na deskach – dobrze!


Etap płyty „0” nie został jeszcze wykonany, ale Wykonawca tę część planuje zakończyć w następnym tygodniu. W tym samym czasie w drodze na budowę są zamówione pustaki do wznoszenia ścian. Na etapie murowania ścian Wykonawca zobowiązał się do nadrobienia powstałego opóźnienia. (o opóźnieniu informowaliśmy w wpisie pt. )


__izolacja_rur_detal100_2048.jpg


Rura kanalizacyjna uszczelniona specjalną pianką


Tymczasem Doradca przygotowuje oferty na różne rodzaje tynków elewacyjnych od poszczególnych producentów. Zbiera odpowiedzi na zapytania, porównuje, sprawdza, a następnie przedstawia na bieżąco wyniki swojej pracy Inwestorowi. Jest to kolejna, obok okien, część pracy nad przygotowaniem materiałów i technologii do SSZ.

 
 
STRONA 1   [2]   [3]   
NASTĘPNA 
Załóż bloga | Zaloguj się | Strona główna | BLOGI | Projekty domów | Pomoc | Regulamin | Polityka cookies | Kontakt
Sprzedaż projektów domów - Dom Dla Ciebie
Copyrights 2008-2009 © Archeco Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
X

Serwis multi.mojdomdlaciebie.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez multi.mojdomdlaciebie.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ